Realizacja: zintegrowane centrum komunikacyjne

Bydgoski dworzec jest jednym z największych tego rodzaju obiektów w Polsce. W jego skład wchodzi pięć peronów, tunel i trzy budynki. Łączna powierzchnia użytkowa obiektu to 6 tys. m2, zaś jego kubatura to 40 tys. m3. Firma była odpowiedzialna za instalację wszystkich rozwiązań z zakresu niskich prądów, systemu digital signage oraz BMS.

W zakresie naszych prac znalazły się wszystkie rozwiązania z zakresu niskich prądów, system Digital Signage oraz system zarządzania budynkeim BMS.

Do firmy należała instalacja alarmu pożarowego, instalacja systemu oddymiania, sygnalizacja włamania i napadu, kontrola dostępu, DSO, system monitoringu CCTV, sieć lan wraz z okablowaniem strukturalnym, wideodomofony, system BMS, system SOS i interkomowy, a także system powiadamiania w skład którego wchodzą przyciski SOS zlokalizowane w specjalnych budkach dzięki czemu zawsze można powiadomić dyspozytora znajdującego się cały czas na stanowisku.

W obiekcie została zainstalowana jedna, duża sieć strukturalna. Zostały także wydzielone podsieci dla różnych systemów, wśród których znalazła się sieć dla systemu informacji pasażerskiej. Dźwiękowy system ostrzegawczy zainstalowany na Bydgoskim Dworcu składa się z ponad 510 głośników zainstalowanych w budynkach na peronach, przy kasach i w poczekalniach. W budynkach zostały zainstalowane głośniki sufitowe, natomiast w przestrzeniach znajdujących się na zewnątrz są to głośniki liniowe.

W obiekcie został zainstalowany również rozbudowany system digital signage, obejmujący zarówno wnętrza budynków jak i przestrzenie znajdujące się na zewnątrz. Monitory przystosowane są do pracy w trybie 24/7. Na peronach zostały zamknięte w czternastu dwustronnych totemach, odpornych na warunki atmosferyczne i zapewniających odpowiednią wymianę ciepła.
System CCTV wykorzystuje 290 kamer.

Dworzec został wyposażony w nowoczesny system zarządzania budynkiem BMS. Daje on szerokie spektrum monitoringu i kontroli, a także obsługi alarmów, harmonogramów czasowych, automatyzację i rejestracji danych pomiarowych. BMS obejmuje szereg różnorodnych instalacji. Pierwszą z nich jest oświetlenie. Do włączania i wyłączania oświetleniem, a także sterowania jego natężeniem wykorzystano protokół DALI, Ponadto zdalnemu monitorowaniu podlega także oświetlenie awaryjne, ogólne zużycie energii elektrycznej i jakość dostarczanej energii, układ samoczynnego załączania rezerwy, a także stanu zasilaczy UPS zainstalowanych w obiekcie.